3. díl série Etikety s příběhem – krajina

Rozhlédněte se kolem

V prvních dílech naší série Etikety s příběhem jsme hledali příběh etikety v historii a poté v osobnosti vinaře. Dnes budeme pátrat po motivu etikety v naší krajině, na území naší rodné vsi nebo při zkoumání zvířecích obyvatel našeho vinohradu. Někdy se stačí jen rozhlédnout kolem sebe, téma etikety se může ukrývat v názvu  návrší nad vesnicí, ve jménu ryby, která je typická pro potok tekoucí pod vinohradem, nebo podle staré lípy, která už generace stíní váš sklep.

Příběh inspirovaný krajinou

krajina text

Nádherné etikety tiskneme pro Vinařství Kořínek & Trávníček, sídlící v Hnanicích, které najdete v národním parku Podyjí. Místní krajina je plná rozmanitých živočišných druhů, jež se zabydlely i na etiketách vinařství. Otevírají se tak nekonečné možnosti pro nové etikety, které spolu perfektně ladí a tvoří ucelený styl. Příběhy se dají najít všude, mladé víno například nese motiv motýla, který se právě vylíhl z kukly.

krajina text 2

Etiflex přispěl svým citem pro barevnost

V tomto případě jsme od vinařství dostali hotové zadání a naším úkolem bylo přesně dodržet zadaný vzhled. Cit pro barevnost a přesný odhad při míchání barev mají naši tiskaři naštěstí dobře vytrénovaný.

Víra v přírodu a tradici

krajina fili 1

Jak říkají manželé Robert a Daniela, rodinné vinařství Filiberk je malé a bez dlouhého rodokmenu. O své víno ale pečují s láskou k přírodě, k Bohu a k sobě navzájem. Jdou cestou ruční práce při používání starých osvědčencýh postupů. I pojetí jejich etikety vychází z motivů nalezených v místě vinařství, v Kobylí na Jižní Moravě, opřených o historii a tradici. Název vinařství a myšlenka etikety vzešla z umístění jejich opečovávaného vinohradu, ze znaku rodné obce manželky a ze zvlněné krajiny, která se u Kobylí rozprostírá.

Krajina i historie na jedné etiketě

krajoina fili

Pojmenování vinařství po vršku Filiberk, na kterém sklízí své nejlepší hrozny, se přímo nabízelo. Erb samotné obce Kobylí – ryba se třemi šípy – byl pak námětem pro vytvoření loga, do kterého byl doplněn monogram F. Na etiketě je zpracován technologií emboss, kdy na vás písmeno F přímo magicky vystupuje. Na název vinařství byla použita technologie opačného efektu – deboss – písmena jsou vtlačena do materiálu.  Tak můžete při zkoumání etikety zapojit i další smysl a tím je hmat. Etikety jsou vytištěny na přírodním nebo kraftovém papíru, použila se záměrně pouze barva černá a bílá tak, aby vynikly úmyslné nedokonalosti tisku. Kdysi rozlehlá vodní plocha Kobylského jezera, které dnes už neexistuje, byla inspirací pro tyrkysovou barvu pozadí a tmavomodré vlnky na okraji etikety. Spojení tří různých symbolů, které ale všechny vychází z umístění vinic a vinařsví, vznikl design etiket, který ladí na etiketě a ladí také se smýšlením samotného vinařství Filiberk.

Ojedinělý tvar zaujme

krajina nikols

Etiketa vinařství Nikolsburg k vám v první chvíli promlouvá svým ojedinělým tvarem. Nápad znázornit město Mikulov a všechny jeho významné stavby na jedné etiketě byl vynalézavě vyřešen a to díky speciálnímu tvaru etikety. Na spodní část etikety byl použit výsek, díky kterému můžete před sebou pozorovat panorama celého města Mikulov – zámek, Ditrichsteinskou hrobku nebo Svatý kopeček. Pečeť města Mikulov je zapracována parciálním lakem a decentně tak prostupuje celou etiketou, vystupuje z matného podkladu etikety a vytváří tak i hmatový vjem. Jemný metalický efekt technologie horké ražby na malých detailech už jen dodává zářivý lesk a konečný punc etikety.

 

Umíte kolem sebe vidět odlišnosti?

Co vidíte, když se rozhlédnete po svých vinicích? Jaká fauna a flóra žije ve va- šem regionu? Leží váš vinohrad třeba nad rybníkem nebo pod starou lípou? Našly se v okolí vašich vinic zajímavé vykopávky? Choďte s očima otevřenýma a inspirace na sebe jistě nenechá dlouho čekat.

 

0
0
0
s2sdefault