Inspirace ze zahraničí

V Portugalsku nad vinohrady létají sovy

Chodíme po vinařském světě s očima otevřenýma, hledáme zajímavé inspirace a nápady pro design vašich vín a jeden jsme nedávno našli v Portugalsku. 

sova

Sovy jako spojenci vinařů

Portugalský král začátkem 19. století zřídil organizaci Companhia das Lezírias, která dodneška provozuje v oblasti ústí řeky Tejo své vinařství. Víno si našlo svůj příběh i název v nádherném živočišném druhu, který se usadil v okolí místních vinic. Je to sova Tyto Alba, u nás známá jako Sova pálená. Tento druh sovy je zemědělci velmi ceněný, protože jako přirozený predátor hubí drobné hlodavce a škůdce lépe než jakékoliv lidské nástrahy. Zemědělci si tyto sovy hýčkají a podporují je tím, že jim v okolí svých pozemků připravují hnízda.

tyto alba vinastv

Companhia das Lezírias je příkladem upřímného respektu a úcty k přírodě. Mnoho let se zasazuje za ochranu a podporu místních sov, které jim na oplátku pomáhají při ochraně vinic. Designerské studio Rita Rivotti Wine branding & design tuto symbiózu využilo při tvorbě nového obalového designu pro vína tohoto vinařství.

 

Když produkt mluví od srdce

Úcta k přírodě a ekologii, která v organizaci reálně dýchá, se obtisknula i do jejich produktu. Víno se stalo poctou vznešenému druhu sovy Tyto Alba. Nese jeho název i vyobrazení mýtické sovy na etiketě. Moudrý ptačí strážce symbolizuje kvalitu a spolehlivost. Etiketa existuje v několika barevných variantách a využívá kombinace dvou metalických odstínů horké ražby k podtržení vznešeného výrazu sovy.

p titoalba 3

Obal, který baví

Celý obalový koncept vína však získává ty pravé grády, když spatříte láhev uloženou v jejím dřevěném boxu. Krabice na víno je reálnou funkční ptačí budkou, připravenou k zavěšení na strom. Sova moudře vyhlíží ze svého hnízda a čeká, kdo ji pustí do světa. Ekologický a vtipný nápad na dvojí využití obalu koresponduje s hodnotami vinařství. Navíc si získává pozornost klienta a odlišuje vína mezi ostatními.

Koncept obalového designu vín Tyto Alba uspěl také v designerských soutěžích. Získal stříbrné ocenění Pentawards 2015 v kategorii nápoje a zvítězil i v A´Design Award 2016-2017 v kategorii obalový design.

p titoalba 2

Jednu láhev vína a dobrý pocit, prosím 

Víno, které pro nás portugalská sova strážila, navíc příjemně překvapilo svou chutí. Teď nám tu na stole stojí prázdná láhev a za oknem už se ptáci hádají, kdo že to bude mít nový domov. My máme radost z povedeného designu a dobrý pocit, že pomyslný kruh se uzavřel. Příběh tohoto vína začíná a také končí v přírodě.

p titoalba 5

 

Použité zdroje:

http://www.tytoalba.pt/

http://ritarivotti.pt/en/work/tyto-alba

http://www.pentawards.org/winners/?p=17987

http://competition.adesignaward.com/design.php?ID=57632

 

0
0
0
s2sdefault